Rozhovor vyšel v časopisu Žena a život (11/2014)

Dnes nám poskytla rozhovor paní Jana Hůlková Z Českých Budějovic

Ve zdravotnictví se pohybuje více než 20let, z toho 7 let na ortopedii a 15 let ve zdravotnických prodejnách.

Poslední 3 roky jsem se zaměřila na měření plochonoží, poradenství a prodej pomůcek na vady nohou. Proto jsem byla ráda, když mne v roce 2011 oslovilo zastoupení italské firmy Peter Legwood v ČR a představili mi velmi zajímavý a jiný pohled na zdravotní obuv.

Co nejčastěji trápí vaše zákazníky?

Zdravotní potíže jsou různé - od nevratných deformací chodila až po bolesti zad a špatného držení těla. Podle výzkumu lékařů má právě správně tvarovaná obuv pro naše záda a správné držení těla významný vliv. Mnoho pacientů, kteří se léčí s bolestmi zad bylo překvapeno, že své problémy vyřešili výměnou obuvi. Správně tvarovaná obuv ale může takovým problémům i předcházet. Pokud nebudeme nohy dlouhodobě utlačovat a nutit je chodit v měkkých botách z plastu, na vysokých podpatcích, v těsných botách či v botách, které nejsou správně ortopedicky tvarované, budou naše nohy v dobré kondici a nebudou nás bolet záda. S tím je ale spojeno to, že budeme muset dobře vybírat boty, které nosíme.

Jak se vyvíjí dětské chodidlo, proč musí rodiče dbát na správnou obuv?

Dětská noha je poměrně složitý aparát. Neustále se vyvíjející, složený z mnoha kůstek a svalů bohatě inervovaný, formovaný do klenby nožní. Vlastní chodidlo je taková základna, která svým postavením dává informaci dále celému pohybovému aparátu - ovlivnění osy těla. Je více než důležité, aby rodiče dbali již od útlého dětského věku na to, aby jejich děti nosily kvalitní a vhodnou obuv, právě kvůli tomu, aby byl zajištěn správný vývoj klenby nožní a zároveň celého pohybového aparátu.

Jak může ovlivnit nesprávná obuv vývoj dětského chodidla?

Staráme se o to, aby naše děti dobře prospívaly a vyvíjely se. Chodíme s nimi na preventivní prohlídky, informujeme se o možnostech prevence. Dle posledních výzkumů cca 1/3 dětí nastupuje do první třídy s deformací chodidel, může za to především špatný výběr obuvi.

Proč právě doporučujete obuv Peter Legwood?

Boty a vložky do obuvi značky Peter Legwood nosím již čtvrtým rokem. Jsou patentovány systémem AEQUOS, který zlepšuje držení těla, snižuje zatížení svalů dolních končetin a zad. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, podléhá přísným ekologickým požadavkům a navíc jsou velmi lehké, antibakteriální a protiskluzové. Protože bota musí dobře sedět, aby plnila správně svoji zdravotní funkci, upravím vám ji dle potřeby horkovzdušnou pistolí přesně podle tvaru Vaší nohy.

Z jakých typů obuvi si můžeme u vás vybrat?

DOLPHIN: Obuv určená především ženám. Pata boty je zvýšena o 10% pro větší oporu a lepší držení nohy, oceníte ji také pro její velkou odolnost.

SHARK: Nejpohodlnější žabka na trhu.

BUBBLE: Je dětská obuv, charakteristická větší hloubkou boty a zvýšenou ochranou kotníku, která má předejít vyzutí. Zásadní pro vývoj dětského chodidla je její lehká váha a možnost dotvarování.

BULL: Ideální celoroční relaxační obuv.

DUCK: je flexibilní obuv pro každodenní nošení

Obuv Peter Legwood je také velmi často používána jako pracovní obuv

(např. ve zdravotnictví, školství, ale i v kanceláři)

Článek vyšel v časopisu Žena a život (6/2014)

Doby, kdy zdravá bota připomínala spíše nevzhlednou bílou bačkoru, jsou naštěstí dávno pryč a tak není divu, že v poslední době vzrůstá obliba této původně výlučně zdravotnické pomůcky mezi širokým spektrem lidí. Sedavý způsob života, vyšší příjem energie z kvalitnějších potravin, ale i jednostranné zatěžování těla a chůze především po rovném povrchu s sebou kromě pohodlnosti přináší i jistá zdravotní úskalí, která každodenně naše tělo musí překonávat.

Nesprávné držení těla se tak může projevit nejčastěji bolestí kloubů, zad či nohou, a to nejen po celodenním sezení v kanceláři, ale i po sportovní zátěži. Velmi výrazný vliv na správnou funkci pohybového aparátu, a tím pádem i na rozvoj všech svalových skupin, má právě dobře zvolená obuv. Proto na základě dlouhodobého výzkumu chodidla byla vyvinuta moderní, lehká a pohodlná obuv Peter Legwood pro všechny typy chodidel, jejíž ergonomický systém garantuje přejímání správného držení těla a zabraňuje nežádoucí rotaci kloubů. Patentovaná technologie Aequos je oproti běžným ortopedickým řešením založená na působení série tlakových bodů a naklonění od paty až po prsty, a tudíž dodává obuv chodidlu větší stabilitu. 

Při nošení obuvi Peter Legwood docházík výraznému zefektivnění svalové regenerace a odpočinku celého těla. Tím, že její nošení účinně sníží zatížení dolních končetin, napomáhá správnému pohybu pánve a minimalizuje opotřebení kolen a kyčlí. Udržováním chodidla v optimální pozici navíc předchází tzv. svalových kontrakturám (zkrácení svalů) a následně tak opotřebení kloubů kolen, nohou a zad. K celkovému zlepšení držení těla dochází u každého individuálně, po 14 dnech pravidelného nošení je však ústup bolesti zad opravdu znát.

Nespornou výhodou obuvi Peter Legwood v sympatickém italském designu je i zvolený antibakteriální, neabsorpční a vysoce odolný materiál, který zaručuje dlouhou životnost i zachování krásné a živé barvy. Milovníky přírody jistě potěší i fakt, že tento moderní materiál patří mezi tzv. eco-friendly produkty, které nezatěžují životní prostředí.